Ο Αόρατος Τονίνο – Τζάνι Ροντάρι

Date(s) - 15 Φεβρουαρίου, 2024
12:00 πμ

Στο πλαίσιο των εκπαιδευτικών επισκέψεων για το Σχολικό Έτος 2023-2024, η Α’, η Β’ και η Γ’ τάξεις του 15ου Δημοτικού Σχολείου Ηλιούπολης έχουν προγραμματίσει για την Πέμπτη, 15 Φεβρουαρίου 2024 επίσκεψη στην παιδική σκηνή του «Από Μηχανής Θέατρο» για να παρακολουθήσουν την παράσταση:

«Ο Αόρατος Τονίνο» ομότιτλο βιβλίο του Τζάνι Ροντάρι

Ο δάσκαλος θέλει να σηκώσει τον Τονίνο για μάθημα, αλλά ο Τονίνο φοβάται μήπως κάνει λάθος. Το μικρό αγόρι εύχεται να γίνει αόρατο και η επιθυμία του πραγματοποιείται! Τώρα όμως που κανείς δεν τον βλέπει, πώς μπορεί να γελάει και να παίζει ποδόσφαιρο μαζί με τους φίλους του και να χαίρεται τις αγκαλιές της μητέρας του; Ώσπου συναντά έναν ηλικιωμένο κύριο, και τότε θα καταλάβει τι σημαίνει να μη σε βλέπει κανείς και να είσαι μόνος.

«Φοβάμαι να πω το μάθημα, φοβάμαι μήπως κάνω λάθος, μακάρι να ήμουν αόρατος!» εύχεται ο Τονίνο και η ευχή του… ευθύς πραγματοποιείται!

Μια διαδραστική παράσταση, η οποία μέσα από τον απλό και διασκεδαστικό λόγο του Ροντάρι προσφέρει μηνύματα σε μικρούς και μεγάλους. Μια ιστορία για την παιδική ψυχή, για τον παραγκωνισμό των ηλικιωμένων και το συναίσθημα της μοναξιάς που μπορεί να νιώθει ο άνθρωπος σε κάθε ηλικία.