Encardia

Date(s) - 4 Μαρτίου, 2024
12:00 πμ

Στο πλαίσιο των εκπαιδευτικών επισκέψεων για το Σχολικό Έτος 2023-2024, οι εκπαιδευτικοί του 15ου Δημοτικού Σχολείου Ηλιούπολης έχουν προγραμματίσει για υποδεχτούν τη Δευτέρα, 04 Μαρτίου 2024 στο χώρο του σχολείου το μουσικό συγκρότημα:

Encardia

είναι ένα ελληνικό συγκρότημα που εμπνέεται, δημιουργεί και παρουσιάζει μουσικές και τραγούδια μέσα από την πλούσια μουσική παράδοση της Κάτω Ιταλίας αλλά και της ευρύτερης περιοχής της Μεσογείου. Από το 2004 μέχρι σήμερα έχουν πραγματοποιήσει πάρα πολλές ζωντανές εμφανίσεις εκτός από την Ελλάδα και σε πολλές άλλες χώρες της Ευρώπης. Έχουν συνεργαστεί με πολλούς σημαντικούς εκπροσώπους της Ελληνικής αλλά και της Κατωϊταλικής μουσικής σκηνής. Στόχος είναι να έρθουν τα παιδιά σε επαφή με τα τραγούδια, το χορό αλλά και γενικά τον πολιτισμό και την ζωντανή παράδοση των Ελλήνων της Νότιας Ιταλίας. Ακόμα να τους παρουσιάσουμε τα μουσικά όργανα των Encardia και να τους γνωρίσουμε την υπέροχη γλώσσα των Ελληνοφώνων, τα Grico, μια γλώσσα που χάνεται σιγά σιγά αφού λίγοι ακόμα απέμειναν να τη μιλούν στις περιοχές του Ιταλικού Νότου. Η tarantella pizzica στο τέλος θα κερδίσει τα παιδιά, αφού θα μάθουν τα βασικά βήματα και θα χορέψουν μαζί με τούς μουσικούς και τη χορεύτρια των encardia αυτόν το χορό που είναι από τους αρχαιότερους της Μεσογείου.