Οι Άθλιοι – Βίκτωρ Ουγκό

Date(s) - 21 Φεβρουαρίου, 2024
12:00 πμ

Στο πλαίσιο των εκπαιδευτικών επισκέψεων για το Σχολικό Έτος 2023-2024, η Δ’, η Ε’ και η Στ’ τάξεις του 15ου Δημοτικού Σχολείου Ηλιούπολης έχουν προγραμματίσει για την Τετάρτη, 21 Φεβρουαρίου 2024 επίσκεψη στο θέατρο του Ιδρύματος Μείζονος Ελληνισμού με σκοπό τη παρακολούθηση των μαθητών της νέας θεατρικής παραγωγής:

«Οι Άθλιοι» του Βίκτορος Ουγκό

Υπάρχουν έργα της παγκόσμιας λογοτεχνίας που ο χρόνος δεν μπορεί να φθείρει, ούτε να αλλοιώσει την αξία τους και τα οποία αποτελούν πρότυπο ζωής για τον άνθρωπο. Ένα τέτοιο έργο είναι «ΟΙ ΑΘΛΙΟΙ». Μέσα από τις ζωές των ηρώων του έργου και τη ζωή του κεντρικού ήρωα Γιάννη Αγιάννη, ο Βίκτορ Ουγκό αποκαλύπτει με έναν μοναδικό τρόπο την αγωνιώδη πορεία του ανθρώπου από το σκοτάδι στο φως. Όπως γράφει στις σελίδες του «Να αγαπάς. Είναι αρκετό. Μην αναζητάς τίποτε άλλο. Δεν υπάρχει άλλο μαργαριτάρι να βρεθεί στα κατάβαθα της ζωής».