3η ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΗΜΕΡΑ ΣΧΟΛΙΚΟΥ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΥ

3η ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΗΜΕΡΑ ΣΧΟΛΙΚΟΥ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΥ

Στις 3 Οκτωβρίου 2016 το σχολείο μας συμμετείχε στην 3η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού.

Οι μαθητές άφησαν για μία μέρα τις τσάντες τους στο σπίτι και ήρθαν στο σχολείο για να γιορτάσουμε όλοι μαζί το δικαίωμά τους στον αθλητισμό.

Με την πολύτιμη συμβολή των εκπαιδευτικών Φυσικής Αγωγής σχεδιάστηκαν αθλητικές δραστηριότητες και παιχνίδια ανάλογα με το ηλικιακό επίπεδο των μαθητών/τριών.

Οι αθλητικές δράσεις εμπλουτίστηκαν με προβολές ταινιών αφιερωμένες στο κορυφαίο αθλητικό γεγονός του κόσμου, τους Ολυμπιακούς Αγώνες.

Τις προβολές ακολούθησαν συζητήσεις με τους μαθητές και τους δόθηκε η δυνατότητα να εκφραστούν καλλιτεχνικά (εικαστικά, μουσική, δραματοποίηση).

Η γιορτή αυτή είχε ως στόχο να υπενθυμίσει σε όλους μας πως η συμμετοχή των παιδιών σε οποιοδήποτε είδος φυσικής δραστηριότητας προάγει τη σωματική και ψυχική τους ευεξία.

Ας κρατήσουμε όλοι το σύνθημα της φετινής χρονιάς:

«Νιώσε τη χαρά της άθλησης χωρίς το άγχος της νίκης και το φόβο της αποτυχίας.

Ο αθλητισμός είναι δικαίωμα για όλους».